III. Engelllilik Çalışmaları Güz Okulu

Salı, Eylül 1, 2020 - 11:45
Konferanslar, Seminerler, Atölye Çalışmaları
Zoom
Volkan Yılmaz, Hande Sart, Engin Yılmaz, Beyza Ünal, Dikmen Bezmez, Göksenin İnalhan, İdil Işıl Gül, Nurseli Yeşim Sünbüloğlu, Resa Aydın

Boğaziçi Üniversitesi Sosyal Politika Forumu ve Lund Üniversitesi Raoul Wallenberg Enstitüsü ortaklığıyla düzenlenen Engellilik Çalışmaları Güz Okulu’nun üçüncüsü bu yıl 1-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirildi. Güz Okulu, lisansüstü düzeyde engellilik çalışmaları alanında araştırma yürüten ya da yürütmeyi planlayan yüksek lisans veya doktora öğrencilerine yönelik ücretsiz bir eğitim programıdır. Geçen yıllarda yüz yüze eğitim modeliyle ile yürütülen Güz Okulu bu yıl pandemi sebebiyle uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirildi.

Engellilik Çalışmaları Güz Okulu, tezini bu alanda yazmak isteyen lisansüstü öğrencileri engelliliğe insan hakları yaklaşımı ile tanıştırmayı, engelliliğin farklı disiplinlerde nasıl ele alındığına ilişkin bilgilendirmeyi ve bilimsel çalışmalarını desteklemeyi hedefliyor. Güz Okulu’nun eğitim kadrosunda Boğaziçi Üniversitesi’nden Volkan Yılmaz (Sosyal Politika), Hande Sart (Eğitim Bilimleri) ve Engin Yılmaz’ın (GETEM ve Engelsiz Erişim Derneği) dışında şu isimler yer alıyor: Beyza Ünal (Uzman Klinik Psikolog ve Engelli Kadın Derneği), Dikmen Bezmez (Koç Üniversitesi, Sosyoloji), Göksenin İnalhan (İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık), İdil Işıl Gül (İstanbul Bilgi Üniversitesi, Hukuk), Nurseli Yeşim Sünbüloğlu (Özyeğin Üniversitesi, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Birimi), Resa Aydın (İstanbul Üniversitesi, Tıp). Güz Okulu’nun bu yılki açılış dersini ODTÜ Klinik Psikoloji’de tamamladığı doktora çalışmasıyla 2018 yılında Engellilik Çalışmaları Tez Ödülü’ne hak kazanan Beyza Ünal verdi. Katılımcılar Güz Okulu kapsamında dokuz saatlik video dersleri izlediler ve her bir derse ilişkin birer saatlik tartışma oturumlarına katıldılar. Güz Okulu’nun son iki gününde ise katılımcılar araştırma önerilerini sundular ve eğitim kadrosunda yer alan öğretim üyelerinden geribildirim aldılar.

Bu yıl Güz Okulu’na Türkiye’nin farklı illerinden ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden toplam 24 lisansüstü öğrenci katıldı. Katılımcıların büyük çoğunluğu (17 kişi) eğitimlerini yüksek lisans düzeyinde sürdürürken, geri kalanı (7 kişi) doktora öğrencisiydi. Katılımcılar İstanbul ve Ankara dışında, Adıyaman, Bartın, Eskişehir, Konya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşıyorlardı. Katılımcıların kayıtlı oldukları yüksek lisans/doktora programları arasında çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, iç mimarlık, işletme, kadın çalışmaları, kamu hukuku, kent, çevre ve yerel yönetimler, özel eğitim, sosyal hizmetler ve sosyoloji gibi farklı disiplinlerden programlar yer alıyordu.