Verem, Tıp ve Siyaset: Erken Cumhuriyet Döneminde Kamu Sağlığı

Yazar: 
Ceren Gülser İlikan
Program Bilgisi: 
Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
Mezuniyet Yılı: 
2006
Tez Danışmanı: 
Nadir Özbek
Özet: 
Verem, Tıp ve Siyaset: Erken Cumhuriyet Döneminde Kamu Sağlığı
Açıklama: 

Bu çalışma Türkiye’de erken Cumhuriyet döneminde saglik politikasi baglaminda veremle mücadeleyi incelemektedir. Tez, Balkan Savaslari ile Cumhuriyet’in kurulusu arasindaki yillarin dogurdugu nüfus meselesinin kamusal saglik alanini sekillendirdigini anlatmaktadir. Tip, siyasi bir olgu olarak ele alinmis, ve devletin sosyal ve gündelik alanlara müdahelesinin boyutlari ortaya konmaya çalisilmistir.

1930’larin Türkiyesi’nde, ulus- devletin kurulus sürecinde nüfusun nitelik ve nicelik açisindan iyilestirilmesi gündeme gelmis, nüfus azalmasinin önüne geçmeye yönelik yöntemler tartisilmistir. Bu süreçte doktorlarin, etkin aktörler olarak ortaya çiktiklari görülmektedir. Doktorlar hem salgin hastaliklarla mücadelede, hem de saglik egitiminde rol oynamislardir.

Çalisma için seçilen verem, erken Cumhuriyet döneminde salgin hastaliklar probleminin bir ayagi olarak ele alinmis, bu dönemde saglik alaninda gelisen sosyal polikanin aslinda devletin maddi olanaksizliklari sebebiyle gönüllü derneklerin de yogun çabasi ile gerçeklestigi anlatilmistir. Buna ek olarak bedenin sosyal alanda ele alinmasi yolu ile normallestirilmesi ve tibbin sosyal kontrol normlari içermesi ortaya konmustur.